První hitparáda

Čt, 04/03/2010 - 12:23 -- mario

hitparade_medium.jpgV úlplně první hitparádě jsem se rozhodl prezentovat několik písní, které patří k totálním klasikám. Nováčci na naší salsascéně je milují, zatímco nemálo členů mojí taneční generace (přes 7 let salsování) při jejich poslechu upadá do mdlob v důsledku nadměrného exponování těmto skladbám v útlém to (salsa)věku. Dlužno dodat, že za to možná nemohou ani tak DJs, ale skutečnost, že jsme vymetali kluby 5-6x týdně :)

Začněme z ostra a pro některé čtenáře možná v trochu opomíjené světové salsa metropoli - Kolumbii. Z Kolumbie pochází dnes už legendární skupina Sonora Carruseles a mezi její největší hit bezesporu remake bogaloo Michaela.Další mohutnou zbraní, kterou mají na tanečníky připravenou někteří Djs, je Cuco Valoy - Juliana.


Snad žádný Latino nedá dopustit na opravdovou parketovou klasiku v podání dnes již zesnulého kubánského zpěváka Pola Montañeze: Un montón de Estrellas.Teď pro změnu zabrousíme do mé oblíbené salsa metropole - New Yorku. V něm žije celá řada Newyorikeňos, tj. Portorikánců z NY, mezi které patří Wayne Gorbea a jeho skupina Salsa Picante. Song Cogele el gusto patří mezi jeho největší a nejznámější hity. Na začátku hovoří Henry Knowles - nejznámější salsa DJ na světě, bývalý producent Marca Anthonyho a myslím i Celie Cruz.Vraťme se opět na Kubu za Celií Cruz. Nebo spíše do NY? Nebo do Kolumbie? Tato kubánská zpěvačka totiž z "ostrova svobody" emigrovala a už nikdy se nemohla vrátit zpět. Svou pěveckou kariéru svázala s nespočetnými skupinami v NY a Portoriku. Z pražských klubů znáte především její cumbiu (kolumbijký žánr), nikoliv salsu, La vida es un carnaval.

Pojďme se ještě podívat na Kubu. Opět se ale nebude jednat o salsu, nýbrž o hudební styl označovaný jako timba. Kubánskými králi timby je skupina Los Van Van a mezi jejich nejznámější hity patří TEMBA TUMBA Y TIMBA


Další kubánskou ikonou, která však prožila nejlepší léta v NYC je Celia Cruz. Mezi její nejoblíbenější skladby lze zařadit La Vida Es Un Carnaval, což však není salsa, ale cumbia (kolumbijský národní hudební styl).Ponořme se na chvíli do skutečné romantiky v podání Orquesta La Palabra a jejich Lady.Poslední hit v dnešním přehledu pochází od skupiny spojující newyorské salsa tradice společně se současnými afickými tradicemi. Ano, není řeč o ničem jiném než o skupině, jejíž každý song (s výjimkou posledního alba :( ), byl super hitem u nás i ve světě... Ano, je to Africando All Stars. Romantický bombónek na závěr si vychutnejte v podobě hitu Aisha.


V dalších dílech se můžete těšit na články s přehledem současných pecek co fičí v exTropáči, nynější Palance, a nebo také úvod do NY style & salsa dura, či nejnovější alba současné salsa tvorby - salsa contemporia.