To nejlepší ze současné Timby 2 | iSALSA.cz

To nejlepší ze současné Timby 2

Po, 26/09/2011 - 14:05 -- guest
Que viva la cultura Cubana!

Vítejte v druhém ze článků s tou nejlepší Timbou kterou lze v současnosti poslouchat a ještě lépe na ní tančit! V tomto seriálu vám co možná nejpravidelněji textem, zvukem i videem přinášíme novinky (nejen) ze světa Timby.

Dnešní díl seriálu přinášejícího vám to nejlepší ze světa současné Timby nezačneme Timbou, ale naopak jejím pomyslným otcem, kterým je Son. Jak už jsem nakousl v minulém díle, Timba těží z bohatých hudebních kořenů, jejichž nedílnou součástí Son bezesporu je. V českých klubech se ale na Son bohužel trochu zapomíná a někteří z vás o něm možná až do této chvíle slyšeli buď jen z doslechu a nebo vůbec. Dnes na to abych se o něm více rozepsal nezbývá místo, ale v příštích týdnech se k němu vrátím v samostatném článku. Uveďme jen rychle, že Son (v doslovném českém překladu "Zvuk", "Melodie", "Hudba") vznikl začátkem 19. století na východě Kuby provincii Oriente a spojil španělskou kytaru s africkými perkusemi.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že Timba a Salsa v současnosti Son zastínily a ten tak ustoupil do pozadí. Jak ale zpívají La New Sonora v úžasné Por eso te traigo mi son:


"El Son no muere mi hermano,"
"Siempre quedará mejor."

rozhodně tomu tak není!

Teď už ale k Timbě!

Rok 2011 byl až do teď velmi bohatý na nové Timba skladby a celá alba a věřím že ve stejném tempu bude i pokračovat. Pojďme se tedy podívat na šest nových počinů toho nejlepšího co lze v současnosti poslouchat.

První v dnešní nadílce jsou Charanga Habanera se svým novým singlem La Suerte. Kdo by řekl, že se pohřeb může zvrhnout takovýmhle způsobem! Všimněte si "nenápadného" product placementu Havana Club :).

Na tentokrát poněkud pohřební Charanga Habanera navažme Alexanderem Abreu s jeho skupinou Havana D'Primera, které mnoho kritiků po celém světě považuje za nejlepší hudební projekt současné Kuby. Jejich nový singl Pa' mi gente jen potvrzuje, že laťku kterou si nasadili svým prvním albem Haciendo Historia minimálně dorovnávají.

El Tren - Los Van Van se v roce 2011 vracejí s novým albem. Poslechněte si stejnojmenný singl La Maquinaria, který je minimálně pro mně znamením, že Los Van Van jsou stále ti nejlepší!

Neméně populární Lázaro Valdez se svou skupinou Bamboleo přichází v novém seskupení s úžasnou zpěvačkou Ailyn Dallera (ex-Azúcar Negra). Z nového singlu Tres Cosas se alespoň podle mého názoru zdá, že Bamboleu změna svědčí.

Posledním klipem na který v dnešním článku zbývá místo je nový singl Asi soy yo orchestru Combinacion de la Habana. Skladba je to bezesporu chytlavá a těším se až se s ní někdy setkám na parkete, nejsem si ale jistý jak moc vážně jí brát. Raději si obrázek udělejte sami a zkuste zapátrat v paměti, kterou ne-Timba skladbu vám připomíná :).

Bonus na konec?

Ani dnes si nemohu odpustit malý "bonus" na konec. Orquesta Anacaona je čistě ženský orchestr, který ale za ostatními čistě mužskými nebo smíšenými orchestry ani zdaleka nezaostává! Poslechněte si jejich nový singl Llora si te duele.