Buena Vista Social Club aneb jak se stát světovou hudební celebritou po osmdesátce

Po, 12/04/2010 - 04:09 -- mario
salsa akce

Celý příběh se dá v kostce shrnout takto: Parta hudebníků důchodového věku vyhraje Grammy za hudbu, kterou složili ještě jako mladíci. Nebýt náhody s vízy, tak k tomu všemu ani nedojde :)

Stručná historie a původ

Buena Vista Social Club byl ve čtyřicátých letech jedním z mnoha společenských klubů v Havaně, ve kterém se setkávali hudebníci a tanečníci patřící především k africkému etniku. Navzdory žalostným výdělkům hudebníků v této době docházelo k velkému rozvoji jednak tradičních hudebních žánrů jako například son a rumba, ale i nových: mambo, pachanga a mnoha dalších. Do tří let po kubánské revoluci došlo k zavření většiny takových klubů, především kvůli jejich rasové profilaci a snaze o vytvoření společnosti bez rasových předsudků a rozdílů. Zákonem z roku 1968 pak byly zavřeny kabarety, včetně slavné Tropicany. To vše na třicet let téměř zbrzdilo rozkvět kubánské hudby a tance.

Padesát let poté na Kubu přijel americký kytarista Ry Coder nahrávat album s hudebníky z Mali. Ti však nedostali víza a Coder s hudebním nakladatelem musel změnit plány a nahrávat s místními hudebníky son. Během tří dnů se jim povedlo shromáždit dvacet muzikantů, mnohdy v pokročilém věku. Někteří z nich, jako třeba pianista virtuóz Ruben González, ani neměli hudební nástroj a dlouhá léta nehráli. Přes to všechno se jim podařilo během šesti dní nahrát nejprodávanější album v historii world music. Prodalo se ho 5 milionů kusů a v roce 1998 vyhrálo Grammy.

Mezi nejslavnější a nejvlivnější hudebníky Buena Visty patří zpěvák se sametovým hlasem Ibrahim Ferrer (1927–2005), basista a synovec Israela Cachaa Lopéze (spoluzakladatel stylu mambo, který před emigrací v klubu hrál), Orlando "Cachaito" López (1933–2009), pianista Rubén González (1919–2003), kytarista a autor asi nejlepšího sonu všech dob (Chan Chan) Compay Segundo (1907–2003) a jediná žena ve sklupině Omara Portuondo.

Nejslavnější skladby:
Chan Chan od Comapay Segunda

El Cuarto De Tula

Candela