Marc Anthony

St, 20/07/2011 - 11:25 -- mario
salsa akce

Nejslavnější světová salsa star a nejprodávanější salsa umělec všech dob a již brzy exmanžel Jennifer Lopez. Marc, Vlastním jméném Marco Antonio Muñiz, se narodil v roce 1968 v New Yorku portorikánským rodičům. Než se probojoval na vrchol salsového Olympu, věnoval se jiným hudebním žánrům jako house či freestyle (latino hiphopová a elektronická hudba osmdesátých let). Jeho salsa kariéra začala, když jako předskokan hrál v Medison Square Garden pro Tita Puenteho. Udělal evidentně moc dobře, protože si například za koncert na kongresu v Aténách 2009 řekl o směšných 100 000 EUR a náklady na letadlo, kamarády pro pobavení etc:)

Styl jeho hudby, ačkoli je NYrčan, je výrazně on1 (proto jeho hudbu mnoho hardcore NY&dura Djs nehraje) ve stylu salsa romantica (dominantní salsa styl 80' a začátku 90' let) s častými prvky cumbie (kolumbijský národní hudební styl), viz první ukázka.

A teď co? Teda kdo? No prostě Ahora Quien klasika, bez které se neobešla po dlouhou dobu vůbec žádná párty:)

Markovi se dost podařilo album, na kterém přespíval Hectora Lavoe, ve své době nejslavnějšího salsa zpěváka 60'-70' let, rovněž Portorikánce.

Jednou z písniček s naprosto neuvěřitelnou energií a drivem je Aguanile. Refrén Aguanile mai mai v jazyce Yoruba (Cuba, Nigérie) a náboženství Santeria znamená něco jako svatou vodou (mai) očištit (Aguan) dům (ile).

Mojí nejoblíbenější skladbou Marca Anthonyho je

Dalo by se pokračovat ještě dlouho, zvídavý čtenář nechť googlí a youtubuje o 106