Co je to salsa | iSALSA.cz

Co je to salsa

Čt, 04/03/2010 - 12:39 -- mario

Salsa je celosvětový hudební a taneční fenomén, jehož kořeny sahají přes Karibik až do Afriky. Slovo salsa v překladu znamená omáčka, což přesně vystihuje způsob, jakým do sebe salsa míchá jednotlivé hudební či taneční vlivy. Pro svou popularitu se rozšířila nejprve jen ve formě afro-kubánských "ingrediencí" na Potoriko, do USA a dalších zemí Latinské Ameriky, ve kterých se vytvořily dnešní styly. Salsa je evoluční směsí několika ryze kubánských hudebních žánrů jako son, cha-cha-cha, danzon, guaracha a jiné.

Styly salsy

La linea

La linea je zastřešující termín označující rodinu stylů salsy s převedením partnerky
po linii. Mezi hlavní představitele patří New York Style, L.A. style, Portoriko style.

New York style

Nejpropracovanější a nejsofistikovanější styl salsy postavený na základech mamba,
mísící afro-kubásnkou tradici, jazz a techniky vedení mnoha párových tanečních stylů.
Je typický elegancí a absolutní navázaností na hudbu, kdy se tanečník stává dalším
nástrojem v orcherstru. V Evropě téměř vytlačil L.A. styl.Cubana

Jeden z nejpopulárnějších stylů salsy, jehož variace jsou směřovány do kruhu. Opírá se
o mnoho výrazových prvků kubánského afra v jeho čisté formě, kdy každý pohyb má daný význam. Krom párové formy kubánské salsy, existuje forma, kdy si v kruhu tanečníci mění
partnerky mnohými variacemi podle pokynů jednoho z nich.Cali style

Fyzicky jeden z nejnáročnějších stylů pocházející z kolumbijského Cali. Je typický
extrémně rychlými krokovými variacemi a řadaou akrobatických figur. Zde je ukázka z
vystoupení.L.A. style

Styl, který se zrodil v Los Angeles vyniká svou kreativitou, ostrostí a důrazem na efekt,
je vhodný především na show.
Hudební styly jsou nazývány dle zemí původu, jmenovitě:


New Yorks salsa

Hudebně nesmírně rozsáhlý styl zahrnující mnoho tváří od velmi agresivně znějící hudby až po sofistikovaný salsa jazz. Taneční styl je hovorově označován jako New York style, on2, Eddie Torres style či mambo tipico a je technicky, rytmicky a evolučně asi nejvyvinutější. Tento styl je nejrozšířenější na východním pobřeží USA.

Kubánská salsa

Kolem označení kubánská salsa je spousta kontroverzí a sporů. Mnoho vlivných kubánských muzikantů, například Tata Guines, termín salsa nikdy neuznalo a označují hudbu za komerční rychlejší son. Jelikož navíc označení salsa není termín z Kuby ale z New Yorku, kubánská „salsa“ se je ve skutečnosti většinou hudební styl nazývaný jako TIMBA,
případně SONGO. K timbě tanečně nejlépe sedí kubánský styl TANCOVÁNÍ, označovaný celosvětově od 90. let jako casino nebo kubánská salsa. Podobný styl také potkáte u běžných Latinos a patří k nejrozšířenějším.

Kolumbijská salsa

Kolumbijci jsou milovníci dvou hudebních stylů: salsa colombiana a salsa dura (styl 60. a 70. let). Salsa colombiana připomíná kubánskou salsu obohacenou o velké množství krokových variací přípomnínajících jive a rock'n'roll.

La linea

La liena je obecný termín zahrnující taneční styly salsy jakými jsou Portoriko, New York, L.A. style, London style. V překladu linea znamená přímka, což symbolizuje trajektorii partnerky v křížovém převedení tzv. "dile que no" (kubánský název), resp. "cross body lead" (mezinárodní název).

Portorikánská salsa

Velmi elegantní styl s velkým důrazem na techniku, rytmus, kvalitu vedení a příjemný zážitek partnerky. Mezi jeho hlavního představitele patří legendární Felipe Polanco.

L.A salsa

Energický styl tancování s akrobatickými prvky vhodný především pro show. Neexistuje L.A.hudební forma. Více o stylu se dozvíte v našem článku L.A., nebo kubánu?