Rovinj nebo Sibenik ? Srovnali jsme dva populární chorvatské salsa festivaly

Pá, 08/05/2015 - 16:25 -- mario

Milujete moře ale nebaví vás válet se celý den na pláži ? Rádi byste na nějaký ten kvalitní zahraniční salsa festival, ale nezbývá vám dovolená ? Spojte oboje. V Chorvatsku se odehrávají hned dva výborné salsa festivaly. O cenových výhodách a kvalitě moře v Chorvatsku není nutné se rozepisovat, zaměříme se tedy na festivaly samotné

Rovinj neboli Croatian Summer Salsa Festival 22-29. června 2015
Starší a větší z obou festivalů má jednu nespornou výhodu a tou je poloha. Je totiž o 4,5 h blíže České Republice než Sibenik.
Tento festival by se dal nazvat jednou velkou pařbou. Od začátku byl koncipován spíše pro střední úroveň tanečníků, tudíž pokud salsu netančíte 10 let, nebude se tam cítit jako začátečníci (což se může stát na jiných festivalech). Poslední rok se sem sjela i část těch nejlepších evropských social dancers, našli byste je ale především u baru 
Do loňského roku se festival konal začátkem července, takže počasí bylo tak trochu sázkou do loterie a některé ročníky rozhodně nebyli na « cachtání » v moři. Letos organizátoři posunuli termín na konec června, čímž si polepšili o bod.
Festival v Rovinji je ohromný co do počtu návštěvníků a pokud nejedete se svojí skupinou, není tak jednotuché se s někým seznamit a k « přifařit se » k jiné skupině. Nepomáhá tomu ani uspořádání, kdy jednotlivé workshopy jsou na různých místech a návštěvníci festivalu se ubytovávají po celém městě u místních lidí. Máte tak menší možnost se « socializovat ».
Pravdou je, že městečko je krásné, a domácí bydlení dodá atmosféru a mnohdy potřebný klid .
Nutno dodat, že na festivalu najdete všechny styly salsy a pokud milujete kizombu, bachatu a zouk, můžete přijet o týden dříve na Summer Sensual Days festival.
Více info : http://www.crosalsafestival.com/

Sibenik neboli Salsa Beach Splash 14 – 19. července 2015
Pokud nejste příznivci masových akcí, tak tento festival je právě pro vás. Má nezaměnitelnou přátelskou atmosféru, se kterou se setkáte na málokterém festivalu. Kromě spousty místa na tancování a nových přátel oceníte i vysokou kvalitu tanečníků (snad jednu z nejvyšších v Evropě).
Oproti některým jiným festivalům zde ani není nehorázně vyšší procento žen. Pravdou je, že festival láká především vyznavače portorikánského stylu salsy a „kubánců“ je tam pomálu. Za to ale nechybí sensual room s kizombou a bachatou.
Výhodou je i lokalita. Nejedná se sice o malebné městečko tak jako v případě Rovinje, ale za to jde o kompaktní rezort, kde je vše při ruce. Navíc není nic lepšího než tančit za svítání (ano, párty běžně končí kolem 7 hodiny ranní) na břehu moře - parket je pár metrů od moře a v ranních hodinách se zvednou plachty stanu a nastává open air party. Rezort nabízí různé druhy ubytování od all inklusive hotelu přes Bed and Breakfast po možnost stanování, je jen na vás, co si vyberete. Jelikož je vše v jedné lokalitě, za týden konání festivalu máte možnost potkat se snad se všemi účastníky.
Dvě libůstky závěrem:
1. Odpolední salsový chillout u moře: každý den vyhrává dj salsu, bachatu, kizombu a třeba i zouk. A vy si můžete vybrat či budete polehávat okolo a vychutnávat hudbu a slunce, nebo či se přidáte k několika desítkám odvážlivců, kteří mají tance málo a střídají opalování s kizombou v žabkách a salsou na boso. Koncept odpoledních seancí u moře se ujal natolik, že jeho obdobu zavedli i Rovinji.
2. Párty u bazénu: ano, má ji každý letní festival, ale v Sibeniku má úplně jiný rozměr! Party u bazénu jsme původně chtěli vynechat, jelikož jsme mysleli, že bude jako každá jiná. No nebyla. Kdo nezažil, nepochopí, proto nebudeme prozrazovat více, zkuste si ji letos sami:
http://www.salsabeachsplash.com/2015/