Rumba cubana | iSALSA.cz

Rumba cubana

Út, 20/09/2011 - 10:04 -- guest
Leon El Rumbero vystoupení - kubáská rumba

Kubánská rumba patří k fundamentálním hudebním i tanečním kořenům současné salsy. Zrodila se koncem 19. století v přístavech Havany a Matanzas kde si pracovníci na lodích trávili dlouhou chvíli hraním směsí různých rytmů z afrického folkloru jako je yoruba, palo congo, abakua a arara, ze kterých se vytvořil tento sepcifický rytmus smíchaný taktéž rytmem španělského flamenca.

Nejsilnější vývoj rumby byl ovšem v provincii Matanzas kde je silné zastoupení etnické skupiny Arara, Bantu a Yoruba.
Rumba je základem kubánské muziky a matkou kubánské salsy..základní clave 2/3 je specifický rytmus který diriguje nejen v rumbě,ale taktéž v sonu,gurache,karnevalých cong,songo a timbě...kubánská rumba prezentuje život kubánského lidu v ulicích matanzas,havany,santiago de cuba a všech míst na Kubě kde lidi prožívají svou party,která díky krásným a úchvatným rytmům tumbadoras, checere a clave pomáhá člověku přežít těžké chvíle každodenního života v tvrdém režimu,který vládne na Kubě.
Kubánská rumba je fiesta, která léčí lidskou duši a dodává silnou energii!!!

Kapely které nejvíce proslavily kubánsku rumbu:
Los Munequitos de Matanzas,Clave y Guaguanco,Yoruba Andabo,Rumberos de Cuba,Los Papines....

Rumba se rozděluje na 3 styly:

Yambú
Pomalé tempo s rytmem clave 2/3 se silnou kadencí.
Párový tanec, kde taneční pár flirtuje mezi sebou a prezentuje eleganci a dlouholetou zkušenost.Většinou tento tanec tancují lidé starší generace. V tomto stylu muž nepoužívá útočící pohyb vacunao.

Guaguanco
Nejpopulárnějí styl rumby kde rytmus clave 2/3 je podstatně rychlejší.
Párový tanec, kde žena svým sexuálním pohybem provokuje partnera, který útočí na svou partnerku rychlým pohybem jakýmkoliv údem svého těla na její lůno. Tento pohyb se nazývá vacunao.

Columbia
Pužívá se převážně rytmus 6/8.
Sólový mužský tanec, kde tanečník prezentuje svou pohybovou zdatnost, fantazii a procítění rytmu a pohybů složitých krokových variací spletá pohybů s afrokubánského folklóru jako yoruba, palo, arara a abakua.

O autorovi

leon2.jpgLeon El Rumbero je nejlepším tanečníkem afro-kubánského folklóru v Čechách. Studoval jej dlouhodobě na Kubě pod vedením Barbarita, hlavního tanečníka nejlepší a neznámější kubánské folklórní skupiny světa Los Munequitos De Matanzas. V současné době Leon působí v Čechách, na Slovensku a v Rakousku a jako choreograf Rumberos de Praga.

Vystoupení Rumberos de Praga

Související články: